Yağlı Ciltler İçin Maske ve Ürün Bilgileri

Yağlı Ciltler İçin Maske ve Ürün Bilgileri
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.333 kez okundu.

Yağlı Ciltler İçin Maske ve Ürün Bilgileri

Yıllarca “yağlı ciltler çabuk kırışmaz, şanslısın.” “Yağlı ciltlere nemlendirici kullanma sakın, yoksa daha fazla yağlanır.” gibi şeyler duyduk durduk. Bir süre önce ben de bunlara inanan birisiydim. Ama sonra araştırınca aslında yağlı cildin de neme ihtiyacı olduğunu öğrendim. Çünkü yüzün yağlı olması nemli olduğunu göstermez. Her cildin neme ihtiyacı vardır.

Şimdi gelelim cildimizi nasıl temizleyeceğiz, neler yapacağız, neler yapmayacağız?

Öncelikle yağlı cilt tipine sahip insanların neredeyse hepsinin gözeneklerinin geniş ve derin olduğunu biliyoruzdur. Geniş ve derin gözenekler kiri ve yağı hapseder ve bu da cildin yapısını bozmaya başlar. Yağlı cilt tipine sahip insanlar akne ve siyah nokta sorunuyla sık sık karşılaşabilirler. Hepsi böyle olacak diye bir şey de yoktur. Şimdi evinizde en çok bulunan yiyeceklerden biri olan limondan bahsedelim. Limonun içerisinde bulunan maddeler cildi sıkılaştırarak, cildin taze ve genç görünmesini sağlar. Bu yüzden yağlı cilt tipine uygun insanların sıklıkla kullanabileceği maddelerden birisidir. Limon, cildi sıkılaştırıp gözenekleri arındırır bu sayede ciltteki yağ düzeyini dengede tutmaya olanak sağlar.

yagli-bayan-cildi-kadin-cildiCilt temizliğine başlamadan önce gözenekleri açmakta fayda vardır. Eğer gözenekler kapalıysa uygulayacağınız maske, peeling ya da kremler içeriye işlemez ve etkisi kısa süreli olur. Bu yüzden uygulamaya başlamadan önce yüzünüze sıcak su buharı banyosu yaptırmak çok iyi bir yöntemdir. Bir kaba koyduğunuz kaynamış suya yüzünüzü tutup gözeneklerini açabilirsiniz. Daha iyi etki etmesi için başınıza bir havlu kapatmadınız buharı içeride tutmaya olanak sağlar ve yüzünüzle daha çabuk iletişim kurar. Bir diğer işlem ise benim gibi buhardan nefesi daralanlar için daha tercih edilebilir bir yöntem olan: saç kurutma makinesi. Yüzünüzü yıkayın ve ıslak bırakın, daha sonra yüzünüze saç kurutma makinesi tutun. İşe yarıyor.

yagli-ciltlerYaptığınız buhar işlemiyle gözeneklerinizi açtıktan sonra meyve asitli bir peelingle yüzünüzü temizlemelisiniz. Yüzünüzü temizlemenizin sebebi, uygulayacağınız maskenin daha iyi nüfuz etmesi ve işlevinin artması içindir. Peelingden sonra aşağıda yazan maskelerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

- Limon Maskesi: İki limonun kabuğunu soyun. İki çorba kaşığı suyun içinde dört dakika bekletin. Robot yardımıyla püre haline getirdikten sonra cilde uygulayın. Yüzünüz gerginleşmeye başladıktan 10 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

- Yumurta Maskesi: Bir yumurtanın akını bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile iyice çırpın, yüzünün gerginleşmeye başladıktan 15 dakika sonra iyice durulayın.

- Maya Maskesi: Bir çay kaşığı mayayı, bir çay kağı kabartma tozuyla karıştırın. İçerisine maske kıvamı olacak şekilde su damlatın (1-2 damla yeterli olacaktır.) Daha sonra gözeneklerini açtığınız yüzünüze maskeyi uygulayın ve yüzünüzde kum gibi dökülene ve beyazlayana kadar bekletin. Yüzünüzü iyice durulayın.

Söylediğim bu maskelerin ardından mutlaka az yağlı (bulunabilirse yağsız) ya da su bazlı bir nemlendirici kullanmayı unutmayın. (Bildiğim kadarıyla her nemlendirici de az da olsa yağ bulunuyor.)

Cilt bakımı için şu adımları izleyebilirsiniz:
– Gözeneklerinizi açmak için buhar banyosu.
– Cildinizin yağlılık oranına göre haftada bir ya da iki kez olmak üzere peeling (meyve asitli)
– Peeling sonrası uygun maske: kil ya da salisilik içeren bir ürün veya malzemeler
– Maske sonrasında cildin nem kazanması için az yağlı ve su bazlı bir nemlendirici

Yağlı ciltler için olan birkaç ürünü de paylaşmak isterim:
– Neutrogena Oil-free Acne Wash Cream Cleanser (cilt temizleyici olarak)
– Shiseido Pureness Compact Oil-free Powder Foundation (mineral bazlı)
– Elizabeth Arden Sheer Lights (pudra)
– Clarins Ever Matte Skin Balancing Foundation (fondöten)

İyi bir cilt için, cildinizi sevin!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html