Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri
29 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 24.240 kez okundu.

Patik denilince akla, yumuşacık renkli yünlerden, şişlerle veya yün tığıyla ördüğümüz, kış günlerinde genç yaşlı bütün bayanların ayaklarını sıcacık tutan el işlerimiz gelir. Öyle bir gelenektir ki çeyizlerin vazgeçilmez baş tacıdır patiklerimiz. Olmazsa olmazlar arasında yer alır anneannelerimizden annelerimize sonrada bizlere tüm bayanların çeyizlerinde en az yirmi otuz tane bulunur. Geçmişten günümüze renk ve desenlerinde şekil ve stillerinde farklılıklar göstermiştir. Bu sıralar tunus çiçekli patik modelleri çok moda. Yün tığına benzer şişle örülüyor. Kullanışı ve modelleri gerçekten çok hoş duruyor. Eskiden patiklik yün ipinden beş şişle yapılan patik modellerini bu dönemde tunus işi patik modelleri geride bırakmış durumda. Her yıl yeni bir modadır çıkıyor. Yeni modelleri uygulayabilmek, farklılık gösterebilmek adına bayanlar birbirleriyle yarış etme durumundalar. Biz bayanlar özellikle modayı takip etmeyi seviyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımın çeyizinde gördüm gelincik patik örnekleri vardı. Çok hoş duruyor. Çeyizde farklı örneklere yer vermek gerekiyor. Hep aynı modelleri tercih etmiyoruz. Özellikle patiklerde büyük çetik modellerine de ayrıca yer vermek gerekiyor. Hepsini kendimiz için örmüyoruz. Bir kısmını ayağımızın ölçüsüne göre yapsak da, hediye olarak büyüklerimize verdiğimiz patiklerimiz genellikle büyük ölçülü yapılması gerekiyor.

İlk tunus işi patik yapmaya karar verdiğimde gerçekten çok hoşuma giden bir lale deseni görmüştüm. Sonra birkaç model kitabı ve interneti takip ettim ve çetik modellerinin anlatımını kolayca anlayacağımız dilden ayrıntılı bir şekilde yazmışlar. Gerçekten az bir örgü bilen, tığ tutmasını bilenbayanların bile kolaylıkla yapacağı şekilde tunus işi patik yapılışı anlatılmış. Benim içinde çok faydası oldu. Önceleri çevremden, arkadaşlarımdan örnek isterdim, şimdi kimseye muhtaç olmuyorum. Her istediğim model kolayca elimin altında.

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Zamanla her şey değişiyor. Bazı değerler değişse de yeni modeller çıksa da, önemini yitirmeden hayatlarımızdaki yerlerini korumaya devam ediyorlar. Patiklerde aynı verdiğim bu örnek gibi zamana, günümüz şartlarına, modaya uyarlanarak biz bayanların hayatında olan değerli yerini korumaya devam ediyor. Hiçbir önemlerini yitirmedikleri gibi çeşitliliklerini fazlalaştırarak hayatımızda var oldukları sürece soğuk kış günlerinde ayak sağlığımızı korumaya devam edecekler.

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ilknur diyor ki:

    Patikler şahane ama bide yapılışını gösterseniz.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html