Toprak Nedir?

Toprak Nedir?
17 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.126 kez okundu.

Toprak Nedir?

Bütün canlıları üzerinde barındırın zengin bir kaynaktır toprak. Toprak canlılar için bir hayat kaynağıdır. Bütün böcekler toprakta yaşar. Bütün bitkiler toprak sayesinde beslenir. Bütün canlıların en temel besin kaynağıdır toprak.

Ama bu kadar gerekli olan toprak gün geçitçe azalıyor ve tükeniyor. Artık her yerde betonlaşmaya gidildiğinden beri bir karış toprak bile bırakmaksızın yok ediyorlar doğal hayatı. Şehirler kentler kuruldukça canlılarım yaşam alanı azalıyor ve gittikçe tükeniyor. Artık meyveler ve sebzeler doğal toraklarda yetiştirilmektense yapay topraklarda seralarda gübrelerle ilaçlarla üretiliyor. Meyve ve sebzeler başta olmak üzere bütün yararlı yiyeceklerin besin değeri düşüyor ve hiçbir faydası kalmıyor. Canlılar ise yaşayacak yer bulamıyor ve nesilleri tükeniyor. Peki, bu insanlık nereye gidiyor? Bu kadar değerli olan toprak bize verilmiş biz buna neden sahip çıkmıyoruz? Çünkü sonumuzu göremiyoruz. Şöyle bir geçmişe gidersek çok eski yıllarda insanlar toprağı kullanmış işlemiş topraktan faydalanmış. Toprağı ekip biçerek yitecek elde etmiş. Topraktan çanak çömlek yapmış. Toprağın değerini bilmiş. O zamanlarda yaşayan insanların ortalama yaşam süresi bugünkünden daha uzunmuş. Peki, günümüzü gelelim. Toprak var mı? Hani nerede? Çok az yerlerde ve gün geçtikçe de azalıyor. Bizim yediğimiz yiyecekler nerede yetişiyor. Doğal ortamda mı? Tabi ki hayır. Hepsi yapay ve sahte. Şimdi bizim ortalama yaşam süremiz ne kadar? Tehlikenin farkında mısınız? Toprak gün geçtikçe yok oluyor ve bizde yok oluyoruz.

Toprağın değerini bilelim. Gerçekten bir avuç toprağın oluşması için seneler gerekiyor. Toprağı kirletmeyelim olabildiğince kullanmaya ve faydalanmaya bakalım. Yoksa çok uzun bir sür değil belki de bundan beş on yıl sana sonra toprak dediğimizde kimse bilmeyecek. Bu da insanlığı ve doğayı etkileyecek. Toprak kalmayınca ağaçlarda kalmayacak. Havada kirlenecek. Dünya yaşanmaz bir yer olacak. Bundan dolayı zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bir avuç toprak bulduysanız sahip çıkın bir daha bulamayabilirsiniz. Doğayı ve çevreyi koruyun, sahip çıkın. Toprağın değerini bilin. İnsanoğlu bile topraktan geldi bu dünyaya. Peki, siz toprak olmazsa bu dünyada nasıl yaşamayı düşünüyorsunuz?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html