Toprak Nasıl Oluşur?

Toprak Nasıl Oluşur?
15 Mart 2015 tarihinde eklendi, 2.344 kez okundu.

Toprak Nasıl Oluşur?

Doğanın bir parçası olan ve tüm canlıların ihtiyacı olan toprak oluşumu için uzun yıllar gerekmektedir. Toprağın asıl oluşum maddesi taşlardır. Fiziksel ve kimyasal olarak ayrışan taşlar bitki ve hayvan kalıntılarıyla karışarak toprak oluşumu gerçekleşir. Toprağın içinde mineraller, hava, su, organik maddeler, organizmalar bulunur. Yani toprak aslında bir karışımdır. İçinde birçok şey bulunduran iyi bir karışımdır.

toprak-arazi

Toprağın oluşumunu birtakım etkileyen faktörler vardır. Bunlar iklim, bitki örtüsü, toprağın oluştuğu kayanın özellikleri, arazinin özellikleri ve zamandır. İklimin etkisiyle klimatiktopraklar oluşur. Klimatiktopraklar sıcaklık ve yağışın etkisiyle oluşur ve kalın ve kırmızı renktedirler. Toprağın oluşmasında bitki örtüsünün etkisi ise dal, yaprak gibi bitkilerin çürüyerek toprağa karışmasıyla oluşur. Toprağın alışması için kayanın çözünmesi gerekmektedir. Bu şekilde killi ve kireçli topraklar oluşacaktır. Yükseklik artıkça sıcaklık azalır ve yağışlar artar. Buda toprağın oluşmasında bir etkendir. Toprak oluşumu için çok zaman gerekmektedir. Hatta bir avuç toprak için çok uzun yıllar geçmelidir ki toprak oluşsun. Topraklar rüzgâr, fırtına yağış gibi etkenlerden taşınır ve yer değiştirebilir.

Toprağın oluşumu gerçekten o kadar zordur ki değerinin bilinmesi gerekmektedir. Ama şehirler genişledikçe ve betonlaşmaya gidildikçe topraklar gerçekten azalıyor hatta tükenmeye yaklaşıyor. Toprak bizim için hayattır. Çünkü yediğimiz besinler toprakta yetişir. Ağaçlar toprağa bağladır. Çoğu canlı toprakta yaşar. Hatta işin en ince ayrıntısına girersek insanoğlunun var oluşu topraktandır. Kısacası toprak bize hayat can olmuştur. Bundan dolayı da toprağa sahip çıkmalı ve onu kullanmalı değerlendirmeliyiz. Toprakta yetişen bitkiler ve sebzeler toprakta bulunan minerallerden dolayı daha yararlı ve besleyicidir. Ama yapay olarak ilaçlarla üretilen yapay diye adlandırılabilen meyveler ve sebzeler hiçbir faydası olamamasının da yanında çok zararlıdır. Çünkü onlar genetiği ile oynanmış GDO’lu ürünlerdir. Bu tarz gıdalarda insanın yapısını bozar. Kısaca anlatmaya çalıştığım gibi işte toprak yok oldukça insanlıkta yok oluyor. Bundan dolayı da toprağa dikkat etmeli ve onu korumalıyız. Çünkü yok olan bir avuç toprak kim bilir kaç sene sonra tekrar yerine gelecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html