Teknoloji ve Çocuk

Teknoloji ve Çocuk
6 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.154 kez okundu.

TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Teknoloji günümüzün gereksinimleri arasında yer almaktadır. Ancak bu gerek sinimin yanı sıra yanlış kullanılmasıyla çok büyük tehlike arz etmektedir. Yetişkinlerin bile birçoğunun teknolojiyi yanlış kullandığını düşünürsek bu durum çocuklarda kaçınılmaz bir hal almaktadır. Anne ve babaların bu duruma hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Çocuğunuza okulda öğretilenlerin haricinde teknolojiyi doğru kullanmayı öğretmeliyiz.

cocuklar-ve-teknoloji

Teknolojiyi doğru kullanmayı öğretmek için:

  1. Bilgisayar sürekli vakit geçirdiğiniz odada bulunsun:

Çocuğunuzun özellikle internet kullanımını kontrol etmede kolaylık sağlaması için bilgisayarınız ailenizle sürekli vakit geçirdiğiniz oda da bulunsun. Eğer bilgisayar çocuğunuzun odasında bulunursa ve sizde çocuğunuza sınırsız kullanım izni verirseniz çocuğunuz odasından ayrılmayacak ve sizinle de iletişim kurmayacaktır.

  1. Kurallar birlikte belirlensin:

Bilgisayar kullanımı ve televizyon izleme konularında çocuğunuzla birlikte kurallar belirleyin ve özellikle de anne babalar olarak bu kurallara eksiksiz ve kusursuz uyun. Birlikte belirlediğiniz kurallara siz uymazsanız çocuğunuz da uymayacaktır.

  1. Televizyondaki her programı izlemeyin:

Televizyondaki her programın izleyicisi olmayın. Çünkü günümüzde ailece izlenecek kalitedeki programların sayısı bir hayli azaldı. Bu nedenle bu konuda seçici olun ve çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak programları izleyin. Eğer siz uygun olmayan bir programı izlerseniz ve bunu çocuğunuza yasaklarsınız bu durum çocuğunuzda o programa karşı ilgi ve merak uyandırmakla birlikte çocuğunuz kendisine “Madem zararlı bir program babam ve annem neden izliyor?” sorusunu soracaktır ve çelişkiye düşecektir.

  1. Çocuğunuzun yanında telefonunuzla gerekmedikçe ilgilenmeyin:

Çocuğunuzun yanında telefonunuzla lazım olmadığı müddetçe ilgilenmeyin. Siz ne kadar çok telefon vb. şeylerle çocuğunuzun yanında ilgilenirseniz çocuğunuzda kendisinde bu hakkı bulacaktır.

cocuklar-teknolojiyi-nasil-kullaniyor

Anne ve babalar çocuklarınız sizin zannettiğinizden daha çok sizleri takip ederle ve örnek alırlar. Teknoloji kullanımında ise siz ne kadar doğru işler yapıyorsanız çocuğunuzda sizin kadar teknolojiyi doğru kullanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html