Switch Nedir?

Switch Nedir?
12 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.223 kez okundu.

Switch Nedir?
switch-nedir-nasil-config-yapilirSwich kelimesi aslında anahtar anlamına gelmektedir. Bilişim teknolojilerinde çoğunlukla ağ anahtarı olarak kullanılır. Swich aslında ilk zamanlar HUB adıyla çıkmıştı aslın görevleri aynı olan HUB ve Swich yaptıkları işlerde aynı sonucu vermediler. SwichHUB’a göre biraz daha akıllı olduğundan daha çok tercih edildi ve günümüzde ise tamamen HUB’ın yerini aldı. Peki, swich ne işe yarar ve HUB’dan farkı nedir?

Bu konuyu en iyi anlama yöntemi örnek ile anlatmaktadır. Bir laboratuvar ya da iş yeri düşünün. Burada birden fazla birçok bilgisayar olacak. Birde bu bilgisayarların ana bilgisayarı olacak. Bu bir okulda ise öğretmen bilgisayarı ya da bir iş yerinde ise müdürün bilgisayarı olabilir. Bu ana bilgisayar tüm bilgisayarlara bağlı olmak zorundadır. Çünkü müdür veya öğretmen diğer tüm bilgisayarlara erişmeli, gerektiğinde dosya alışverişi yapmalı ve gerektiğin dede müdahale edebilmeli. Aynı zamanda da ana bilgisayarda bulunan internet bağlantısının diğer bilgisayarlara yayılması gerekmektedir. Ağ bağlantısı için Ethernet kablosu yeterlidir. Ancak Ethernet kablosuyla sadece 2 bilgisayar birbirine bağlanabilir. İkiden fazlasını Ethernet kablosuyla bağlamak imkânsızdır. İşte tam bu sırada Swich ve HUB devreye giriyor. Swich ve HUB kullanarak istediğimiz kadar bilgisayarı birbirine bağlayabiliriz. Ama hangisini kullanmamız gerekiyor? Swich mi? HUB mı? HUB aracılığıyla birbirine bağlanmış bilgisayarlar birbirlerine dosya vs. transferi yaparken HUB çok zeki olmadığından dolayı her bilgisayar giderek tabir etmek gerekirse bu dosya senin mi diye soruyor. Buda çok zaman kaybettiriyor. Ama Swcih bunun tam tersi olarak eğer bir numaralı bilgisayardan beş numaralı bilgisayara bir şeyler gönderecekse diğer bilgisayarlara hiç uğramaksızın direk beş numaralı bilgisayar götürüyor ve bu işlem daha hızlı gerçekleşiyor. Swich ve HUB arasındaki fark hatta en büyük fark sadece bu.

Yukarıda anlattığım gibi ilk zamanlarda sadece HUB kullanılırken daha sonra HUB’ın yavaş olmasından dolayı biraz daha gelişmişi ve akıllı olanı yani Swich’i çıkardılar. Bu şekilde transferler daha hızlı ve bilgisayarlar arasındaki ağ daha sağlam olarak gerçekleşti. Bu şekilde birden fazla bilgisayarı birbirine bağlamak daha kolay bir hal aldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html