Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi Nedir?
11 Mart 2015 tarihinde eklendi, 991 kez okundu.

SRC BELGESİ

Src belgesi, sürücü kelimesinin sessiz harflerinin sırasıyla yan yana yazılmasıyla adlandırılmıştır. Aslen bu belgenin niteliği ise mesleki yeterlilik belgesidir. Yeterlilik ise bir işin yapımında işi yapan kişide aranan şartlardır. Bu şartları; eğitim, bilgi, beceri ve donanım olarak sıralayabilmek mümkündür.

Bu belgeyi almak için ticari araç kullanan sürücülerin 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğin’de öngörülmüş olan mesleki eğitimi alması ve yapılacak sınavlarda başarılı olması gerekmektedir.

Ancak bütün ticari araç kullanan sürücüler bu belgeyi almak zorunda değillerdir. Bu belge yönünden muafiyet hakkı olan sürücüler; 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde açıklanmıştır. Muafiyet hakkına sahip olan şöförlerin src belgesi eğitimi almasına ve src belgesi almak için sınava girmesine gerek olmamaktadır. Bu yönetmeliğe göre muafiyet hakkı olanlar ise:

-25/02/2003 tarihinden önce C,D,E sürücü belgesi almış olan şöförler.

-25/02/2003 tarihinden önce B sınıfı sürücü belgesi almış olan şöförler.

-25/02/2003 tarihinden önce SGK başlangıcı yapılmış olan şöförler.

Sürücüler muafiyetli Src belgesi alınabilirliğini türkiye.gov.tr sitesi üzerinden ilgili sayfadan sorgulayabilirler.

Src belgesi için bir girizgah yaptığımıza göre şimdi bu belgeyi almak için sürücülerin görmesi gereken eğitimin üzerinde durabiliriz. Bu eğitimlerin dayanağı ise T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan 4925 sayılı Karayolu Taşıma yönetmeliğidir. Yönetmeliğin 36.maddesinde yer alan ifadeyle şöförlerin mesleki yeterlilik belgesine yani src belgesine sahip olması şartı aranmıştır. Src belgesini verme hakkı her kuruma tanınmamıştır. Src Belgesini Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar verir. Bu bağlamda bu belgeyi temin edebileceğiniz kurslar aktif olarak hizmet vermektedir. Denetimlerini yapacak olan kurum ise  yine Ulaştırma Bakanlığıdır.

Src belgesi 5 türden oluşmaktadır.  Ticari amaçla yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücüler kullandıkları araç ve taşıdığı nesneye göre Src belgesi alırlar. Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliğinin 6.maddesi Mesleki Yeterlilik Belgesi Türleri başlığı altında belirtilmiştir. Bu belgeler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

1) SRC1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı için aranan belgedir.

2) SRC2 belgesi yurtiçi yolcu taşımacılığı için aranan belgedir.

3) SRC3 belgesi uluslararası eşya-kargo taşımacılığı için aranan belgedir.

4) SRC4 belgesi yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı aranan belgedir.

5) SRC5 belgesi tehlikeli madde taşımacılığı aranan belgedir.

Yukarıda belirtilen belgeleri kimlerin almasının gerektiği, bu belgeleri almak için yerine getirilmesi gereken şartlar ve alınacak eğitim saati mevzuatta ayrı ayrı belirtilmiştir. Src Belgesi sınavlarını Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi ortaklaşa yapmaktadır. Bu belgeye sahip olmak isteyenler bu kurumların hazırladığı sınavlara girmektedirler.

Gerekli Src belgesi olmadan ticari araç kullanan şöförlerde yasada ceza öngörülmüştür. Ayrıca yasada yer alan ifadeyle araç sahibine de ceza verilmesi mümkündür.

Yetki belgesi sahiplerinin yükümlülüğüde 4925 Sayılı Taşıma Yönetmeliğinin 43. maddesinin 2. fıkrasında açıklanmıştır. Bu maddede src belgesi sahiplerine getirilen yükümlülükleri sıralamak gerekirse;

-Taşıtı nitelikli bir şöförle sefere göndermek.

-Şöförlerinin sürücü belgesi ve src belgelerinin yanlarında olup olmadıını kontrol etmek.

-Trafiğe çıkan arçların muayene durumunu ve teknik şatrlarını kontrol etmek.

-Aracın güzergah mesafesini tamalamaya yetecek kadar şöför görevlendirmek.

Yetki belgesi sahipleri, ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir taşıtı, nitelikli şoför ve yardımcı personel ile sefere göndermek, şoförlerinin sürücü ve mesleki yeterlilik belgelerinin yanlarında bulunup bulunmadığını kontrol etmek, geçerli araç muayenesi olmayan ve teknik şartlara uymayan taşıtlarının trafiğe çıkmasına engel olmak, güzergâh mesafesini dikkate alarak yeteri kadar şoför bulundurmakla yükümlüdürler.

src-belgesi-nedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html