SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Nasıl Alınır?
13 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.182 kez okundu.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

src-belgesi-nereden-alinir

Genellikle kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi araçlar ticari amaçla kullanılır. Ticaret amaçla kullanılan araçların sürücülerinin SRC belgesi bulundurması gerekmektedir. Aksi takdirde ticari aracıyla iş yapan bir sürücü kontrol edilmesi gerektiğinde böyle bir belgeye sahip değilse ceza işlemi uygulanmaktadır. Bundan dolayı kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici araçlarından birine sahipseniz ve bunu ticari amaçla kullanıyorsanız SRC belgesini almalısınız.

src-belgesi-nasil-alinir

Peki, bu SRC belgesi nedir?

SRC belgesi mesleki yeterlilik belgesidir. Karayolu Taşıma kanununu gereğince her türlü eşya, kargo ve yolcu taşıyan araç sürücülerinde bulunması zorunlu bir belgedir. Bu tarz araç kullanan sürücülerde bulunması zorunlu olan belgeler ehliyet, SRC belgesi ve pisikoteknik raporu bulunmak zorundadır. SRC belgeleri kendi içerisinde dörde ayrılır. Bunlar; SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 olmak üzere ayrılırlar. Eğer SRC 1 belgesine sahipseniz uluslararası yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz. SRC 2 belgesine sahipseniz şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz. SRC 3 belgesine sahipseniz uluslararası eşya ve yük taşımacılığı yapabilirsiniz. SRC 4 belgesine sahipseniz ise şehirlerarası eşya ve yük taşımacılığı yapabilirsiniz.

Peki, SRC belgesi nasıl alınır?

SRC belgesine sahip olmak istiyorsanız aynı sürücü belgesi almış olduğunuz gibi kurslara katılara kursun akabinde gireceğiniz sınav ile başarılı olduğunuz takdirde bu belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz. Bu kursa kayıt olmak istiyorsanız ilk hangi SRC belgesini almak istediğiniz ile alakalı bir dilekçe yazıyorsunuz. Daha sonra bu belgeyi alabilmeniz için daha önceden alınmış olan C, D ve E sürücü belgelerinden birinin bulunması gerekiyor. Eğer B sınıfı ehliyete sahip ise 90 gün boyunca çalıştığını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış bir belge gerekmektedir. T.C kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik fotokopisi, 4×6 boyutlarında çekilmiş iki adet vesikalık birde kurs ücretinin ödendiğine dair banko dekontunuzla birlikte başvurabilirsiniz.

Kursa başvurduktan sonra düzenli olarak eğitimlere katılıyorsunuz daha sonra gerçekleşen sınav dada başarılı olursanız SRC belgenizi alabilirsiniz. Bu belge sayesinde hem uluslararası hem de şehirlerarası yolcu, yük ve eşya taşımacılığını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html