Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?
14 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.018 kez okundu.

Şizofreni Nedir?

sizofren-kiz

Şizofreni bir beyin hastalığıdır. Beyindeki iletimlerin sıkıntılı olmasından kaynaklanan ve beyindeki farklılıklara bağlı olan bir hastalıktır. Beyinde bulunan bölümlerin bazıları olması gerektiğinden daha küçüktür. Bu da şizofreni hastalarının karar verme, plan yapma ve soruları çözmesine engel olmakta zorlaştırmaktadır. Bu kişiler aynı zamanda da konuşurken zorlanırlar ne konuşacaklarına bir türlü karar veremezler.Şizofreni olan anne veya babanın çocuğunun da şizofreni olma ihtimali %10 dur.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Eğer birinde ya da kendinizde şizofreni hastalığı olduğunu düşünüyorsanız şu belirtilerin olması gerekmektedir. İlgisiz, halsiz ve her şeye karşı isteksiz olmak. Her şeye çabuk sinirlenme ve sürekli rahatsız olma. Çevresindeki insanlardan uzaklaşma. İçki ve sigara gibi kötü alışkanlıklar edinmek. Uyku problemleri ve cinsel konulara eğilimde artma.

Şizofreni Tedavisi Nasıl Olur?

Şizofreni hastasıysanız ya da bir yakınınızda belirtileri varsa bunun önüne geçmek en azından etkilerini azaltmak mümkündür. Doktor yardımıyla ilaç kullanarak ve psikoterapi tedavisi görerek düzelmeniz mümkün olabilir. Tamamıyla ortadan kalkmayan yani tedavi olmayan şizofreni hastalığı bu şekilde en aza indirgenmiş ve kişinin kendisiyle ve çevresiyle uyumu biraz daha artırılmış olacaktır. Ayrıca hastalığın düzeyine bağlı olarak farklı dozlarda verilen ilaçlar tamimiyle doktor kontrolünde alınmalı aksi takdirde yüksek dozda alındığı takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bağımlılık yapmayan bu ilaçlar hastalığın şiddetine göre dozu artırılabilir.

Şizofreni Hastalarının Yapması Gerekenler

sizofreni

Doktor tarafından uygun görülen ilaçlar düzenli olarak alınmalı ve daima doktor kontrolü altında kalınmalıdır. Hayatlarını bir düzene sokmaya çalışmalı ve uykularını aksatmamalılardır. Herkesin yaşadığı gibi yaşamalı ve onlar gibi davranmalılardır. Stresli ortamlardan uzak durmalı ve varsa kötü alışkanlıklarından vazgeçmelilerdir. Hatta dışarıda sosyal çevreye katılmalı ve kendilerini normalmiş gibi görmelilerdir. Bu şekilde bu tavsiyeler uydukları takdirde hastalıkları en aza indirgenmiş ve kendilerini normal insanlar gibi davranmaya alıştırmış olacaklardır. Unutmayın bu hastalık için halk arasında yanlış tabiler bulunabiliyor. Şizofreni hastaları hiçbir zaman kimseye zarar vermezler ve bu bir bunama değildir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmalıyız ve bu hastalığı insanlara biraz daha yardımcı olmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html