Sevgi Nedir?

Sevgi Nedir?
3 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.213 kez okundu.

Sevgi Nedir?

İnsanoğlu yaradılışından itibaren sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmiştir. İnsanlar aralarındaki güçlü ve kopmayan tek duygudur sevgi. Birbirine bağlılığı, birbirini düşünmeyi temsil eder. Sadece insanlar arasında değil hayvanlar arasında da vardır sevgi. Yavrusu olan hayvanlar yavrusunu kollarının altına alarak saklar korur sever. Ona bir şey olsa ağlar, bağırır çağırır kendince üzülür. Kuşlar yavrularını ağzıyla besler. Bir anne için çocukları en değerli varlıklarıdır. Onlara çok değişik bir sevgi besler. Onlar olmadan yaşayamaz, yapamaz.

Peki, nedir sevgi? Sadece birbirine olan bağlılık mı yoksa aşk mı? Ya da sevgi sadece yakın olan kişiler arasında mı yaşanır? Sevgi denilen o yüce duygu ve his aradaki mesafeler ne kadar uzak olursa olsun asla gücünü kaybetmez. Çok uzaklarda sevdiğiniz bir arkadaşınız, akrabanız, sevgiliniz, eşiniz, çocuklarınız kim olursa olsun aranızdaki o bağ asla kopmaz. Hatta ne gariptir ki o mutluyken farkın olmadan sizde mutlu olursunuz ama o mutsuzsa, kötü şeyler yaşıyorsa sizin de kalbiniz acır. İşte bu sevgiye bağlı bir histir. Ona bir şey olmasına ya da ondan ayrı kalmaya dayanamazsınız. Eğer o giderse bir daha onu görememekten korkarsınız. Aranızda ki bağlar ne kadar güçlü olsalar bile içiniz el vermez ondan ayrı kalmaya. Ya da gerçekten aranızda bir sevgi bağı varsa kişi siz ne yaparsa yapsın ona kızamazsınız. Çünkü onu seversiniz. Eğrisiyle doğrusuyla onu kabullenirsiniz. Hatalarını görmezsiniz bile. İşte bu sevginin gücüdür. İnsan kimseyi sevmeden yaşayabilir mi? Vardır bazı insanlar. Hatta ben hiç kimseyi sevmiyorum sevmemde dersler. Çünkü zamanında çok sevdikleri birini kaybetmişlerdir. Ve onun acısını hala daha içlerinde yaşıyor ve onsuz yapamıyorlardır. Sırf bundan dolayı kimseyi sevmiyorum derler ama çok severler, belli edemezler.

sevgi-nedir

Sevgi böyledir işte. Ne kadar güzel olursa olsun bazen o sevgi insanın içinde acıtır. Ama sevgi güzeldir. İnsanı insan yapar. İnsanlar arasındaki bağları güçlendirir. İnsana huzur ve güven verir. Ama her ne olursa olsun ne yaşarsak yaşayalım var mıdır sevgiden daha güzel bir duygu?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html