Seramik Nedir?

Seramik Nedir?
2 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.524 kez okundu.

Seramik Nedir?

Bir ya da daha fazla metalin ve elementin birleşmesiyle ve sinterlenmesiyle oluşun inorganik bileşiğe seramik denir. Başka bir değişle ise toprak ile suyun karışımıyla çamur haline getirilmiş hamurdan çanak çömleğin yapılıp bunların fırında pişirilerek sertleşmesiyle oluşan yapıdır.

Seramiğin Tarihçesi

Seramik çok eski çağlarda kullanılmaya başlanmıştır. Tahminlere göre milattan önce 6000 yılında Anadolu da üretilen seramik Çatalhöyük de yapılan kazılar sonucunda bulunan o zamanlara ait seramik parçaları 8000 yıl boyunca kendini korunmuş ve bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Buda seramiğin ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olduğunun en canlı örneğidir. Ayrıca de eski zamanlardan kalan seramikler üzerinde bulunan yazılar, resimler ile o zamanlara ait bilgi sahibi olmamıza yaramaktadır. Hatta Hitit, Lidya, Frigya, Urartu ve Roma dönemlerinden kalan seramikler sayesinde uygarlıkların şifreleri çoğunlukla çözülmüştür. Günümüzde ise binaların dış cephesi, zemini gibi bazı yerlerde kullanılan çok güzel bir dekoratif araçtır.

Seramik Nasıl Üretilir?

Doğada fazlasıyla bulunan kil, kaolen, kuvars, feldspat maddeleri belirli oranlar ile birleştirilerek üretilir. Bu maddeler karıştırılarak hamur haline getirilir. Daha sonra şekil verilerek 1100 dereceden daha fazla fırınlarda sertleştirilir. Bu şekilde üretilen seramiklerin ön yüzleri sır adı veri koruyucu bir yapı ile kaplanır ve bu şekilde kullanılır. Tamamıyla doğal maddelerden üretildiği için seramik çok sağlıklıdır ve uzun ömürlüdür. Hiçbir şekilde çevreye bir zararı olmaz.

Peki, Seramiğin Özellikleri Nelerdir?

seramik-yapi-icin

-Seramiğin mekanik özellikleri

Basınç özeliği çok yüksektir. Ama aynı zamanda da çekme özelliği çok düşüktür. Üzerinde oluşabilecek çizik, çentik vb. olaylar çok çabuk yayılabilir ve çatlayabilir. Kaymaya karşı direnci çok yüksektir hiçbir şekilde kaymazlar. Çok sert olan seramikler aşındırıcı olarak ta kullanılabilir.

-Seramiğin elektriksel özellikleri

Seramikler son derece yalıtkan malzemeler den üretilmiştir. Hiçbir şekilde elektriği iletmezler ancak elektriğe karşı tepki gösterirler. Yalıtkan olan seramikler kondansatör yapımında da kullanılır. Mekanik etkiyi elektriksel tepkiye ve elektriksel tepkiyi de mekanik tepkiye çevirirler. Bu özelliği ile de elektrik endüstrisinde kullanılır ve bu özelliğinde piezoelektrik denilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html