Portakallı Fındıklı Islak Kek Tarifi

Portakallı Fındıklı Islak Kek Tarifi
3 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.572 kez okundu.

Kek, çay saatlerinin baş tacı ve misafirleri ağırlayanların şık sunumlarının başında gelmektedir. Hele de, portakalın mis gibi kokusuyla birleştiğinde, bu enfes lezzeti tatmak için, sabırsızlanmamak elde değildir.

Portakallı ıslak kek tarifi, klasik kek yapım aşamalarını içeren bir tarif niteliğinde olup, burada asıl farklılığı yaratan, portakal aromasının verdiği o buruk tat ve koku olmaktadır. Tabi kekin lezzetini oluşturan el becerisini de, göz ardı etmemek gerekmektedir.

Portakallı fındıklı ıslak kekte, önce 3 yumurta ve 1 su bardağı şeker, köpürene kadar çırpılır. Sonrasında, 125 gr oda sıcaklığında yumuşamış margarin bu karışıma eklenerek, mikserde iyice çırpılarak, homojen bir karışım oluşturulur. Bu karışımdan, 1 su bardağı kadarı ayrılır. Bu kısım, sonrasında, sos olarak kullanılacaktır.

Karışımın geri kalan kısmına alabildiği kadar un (yaklaşık 2 su bardağı kadar) yavaş yavaş eklenerek, topaklanmasına izin vermeden karıştırılır. Bu sırada, kabartma tozu ve şekerli vanilin de eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Portakal kabuğu rendesi ve fındık parçaları da, karışıma dâhil edilerek, orta yoğunlukta, kıvamlı bir kek hamuru elde edilir.

Elde edilen kek hamuru kalıba dökülerek, önceden ısıtılmış fırında, 35 – 40 dakika kadar pişirilir. Çıktıktan sonra ılımaya bırakılır ve ayrılan sos, kekin üzerine dökülerek, 1 – 2 saat dinlendirilir.

Islak kek tarifi resimli olarak, birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Islak kekin yapılışında, önemli olan, karışımın un katılmadan önceki, yumurta süt, şeker karışımından bir bardağın ayrılarak, daha sonrasında, kekin üstüne dökülmesiyle hazırlanmaktadır.

Güzel ıslak kek tarifi içeren portakal ağacı sitesi ve Oktay usta, portakallı ıslak keklerin yapılışında, bazı küçük farklılıklar uygulayarak, hazırlamaya yönelik tarifleri sunmaktadır.

Portakallı ıslak kek tarifleri, keki yapan kilerin damak zevklerine göre şekillendirilebilmektedir. Islak kek tarifi portakal ağacı tarafından, yukarda bahsi geçen şekilde, kekin başlangıç aşamasında elde edilen karşımın bir kapta bekletilerek, pişen kekin üzerine dökülmesiyle elde edilmektedir.

Kakaolu ıslak kek tarifi portakal ağacında da, aynen ıslak kek tarifinde olduğu gibi, hazırlanmakta olup, buradaki fark, karışıma kakaonun eklenmesidir.

Portakallı ıslak kek Oktay usta tarafından verilen tarife göre, portakal sosunun, ayrı bir hazırlanışı bulunmaktadır. Portakal suyu ve portakal kabuklarının, nişastayla pişirilmesi ile elde edilen sos, pişen ve ılımaya bırakılan kekin üzerine dökülerek, portakallı ıslak kek elde edilmiş olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html