İkili İsimler

İkili İsimler
14 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.156 kez okundu.

İkili İsimler

 

ikili-isimler

Değişen sosyo-ekonomik yapı ile birlikte çekirdek aile sayısı artmıştır. Çekirdek aile sayısının artması da çocuklara iki isim koyma eğilimini de beraberinde getirmiştir ve bunun sonucu olarak “Çocuğumuza tek isim mi ikili isim mi verelim?” sorusu anne ve baba adaylarının kafasını oldukça çok kurcalamaktadır. Özellikle geride bıraktığımız 10 sene içinde çocuklara ikili isim koyma eğiliminde artış yaşanmıştır. Yeni doğmuş bir bebeğe bazen her iki tarafın anne ve babalarının isimleri aile büyükleri kırılmasın diye verilirken bazen de ortak bir isim bulunup koyulmaktadır. Hatta bazen, eğer bebek kızsa annenin istediği, erkekse babanın istediği şeklinde anlaşmalar bile yapılır. Ancak isim konulurken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta ileride çocuğun ismi ile dalga geçilmemesi ve isminin komik kısaltmalara maruz kalmamasıdır.

Ömür boyu kullanılacak isim sahibinin fikri sorulamayacağı için bir bebeğe isim verilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına isim vermeden önce tek bir isim konusunda uzlaşmaları gerekmektedir. İkili İsimli Olmanın Dezavantajları İki isimli çocukların kimlik gelişiminde sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Çünkü okulda çocuğun öğretmenleri ve arkadaşları ilk isimleriyle hitap edecekken, evde ailesi ikinci ismi ile veya tam tersi şekli ile çocuğa hitap ediyor olacak. Çocuk büyüdüğü zaman ise hangi ismini isterse onu kullanmak istiyor ancak bu isim ailenin çocuğa hitap ettiği isim olmayınca bu çocuk üç farklı isme ve üç farklı kişiliğe sahip olmuş oluyor.

Çocuğunuza koyacağınız ikinci isimlerden olan “nur, can, gül” gibi isimler çoğu zaman ilk isme birleşik olarak yazıldığı için çoğu zaman ismin her telaffuzunda “nur ayrı” gibi bir uyarı yapılmasına neden olacaktır. İkili İsim Konulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Çocuğunuza isim verilirken dikkat etmeniz gerekenlerin başında isim ve soy isim harflerinin toplamının 20’yi geçmemesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun isim ve soy isim harflerinin toplamı 20’yi geçerse ileriki hayatında ismini yazarken veya bir form doldururken zaman kaybedecek. Özellikle kızlara iki isim konulması daha problemli oluyor. İki isimli kızlar bir de evlendiği zaman eşinin soyadıyla beraber kızlık soyadını kullanmak bir hayli yorucu ve bunaltıcı bir sorun olup çıkıyor. Siz ebeveynler olarak çocuğunuza isim verirken uç noktalara gitmemeniz gerekmektedir. Çocuğunuza telaffuzu çok zor ve anlamı bilinmeyen isimler koymayın. Sizler çocuğunuza herkes gibi tek ve bilindik bir isim koymaya özen gösterin.

En Çok Tercih Edilen İkili İsimler  Ahmet Emin  Ali Kemal  Mehmet Ali  Umut Arda  Ayşe Mine  Ece Naz  Ecrin Nisa  Elif Ela  Zeynep Defne  Zeynep Ada  Yusuf Ege  Muhammed Emin  Onur Alp  Ömer Emin  Ahmet Emre

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html