İdeal Mutfak Dekorasyonunun Sırları

İdeal Mutfak Dekorasyonunun Sırları
12 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.046 kez okundu.

İdeal Mutfak Dekorasyonunun Sırları     Tasarımın en çok tartışılan konularından biri olan estetik ve fonksiyonellik kavramlarının her ikisinin birlikteliğine en çok ihtiyaç duyulan mekanlardan biri mutfaklardır. Üretken olmanızı gerektiren ve uzun süre vakit geçireceğiniz mekanlardan biri olan mutfaklarınızda yerleşim yaparken dikkat edeceğiniz birkaç detay sizlere kullanım açısından oldukça kolaylık sağlarken mekanda geçireceğiniz vaktin kalitesini de arttıracaktır.

İlk olarak fonksiyonlarına göre mobilyalarınızın doğru yerleşimine özen göstermelisiniz. Öncelikle eve girdiğinizde elinizde ağır alışveriş poşetleri ile evin içinde gereksiz yol kat etmek istemezsiniz. Bu nedenle buzdolapları kullanım kolaylığı açısından mutlaka mutfağa giriş kapısının yakınında konumlandırılmalıdır. Mutfağın içine girdiğimizde ise çalışma alanı olarak kullanacağımız buzdolabı, lavabo ve ocağın bulunduğu konumları birer nokta gibi düşünürsek noktaları birleştirdiğimizde bir üçgen elde ediyor olmamız ergonomik açıdan uygun olacaktır. Bu üçgenin kenar uzunluklarının olabildiğince birbirine yakın ve orantılı olması kullanım kolaylığını arttıracaktır. Üçgenin geometrisi ne kadar bozulursa mutfak içinde hareket alanınız o kadar genişleyecek ve dolayısıyla çalışma hızınız yavaşlayıp, kullanım kolaylığınız azalacaktır. Bir başka önemli nokta ise buzdolabına yakın tezgah ve ardından gelen evye olmalıdır. Buzdolabına evyeden daha yakın olan tezgah ,yıkanacak meyve ve sebzelerin hazırda tutulması için gerekli olup benzer şekilde yıkanan meyve ve sebzelerin de dolaba yerleştirmeden önce kurutulması için uygun bir alan olacaktır.

Fonksiyonel açıdan belirli detaylara dikkat etmenin yanı sıra estetik açıdan da mekanın uygun bir atmosfer oluşturması gereklidir. Bu konuda mobilya seçimleri kişisel zevkinize bağlı olmakla birlikte aydınlatma tercihlerinize özen göstermeniz önerilir. Yemek hazırlık aşamasında odaklanmanızı sağlayacak ve enerjinizi yükseltecek beyaz ışık, aynı zamanda hijyen hissini uyandırdığı için mutlaka tezgah üstünde kullanılmalıdır. Ancak yemek hazırlamanın dışında mutfakta geçirilecek vakitler için beyaz ışık rahatsız edici bir etkiye sahip olacağından farklı bir anahtara bağlı sarı ışık kullanımı da gereklidir. Bu sayede yapacağınız aktiviteye uygun olarak mekanda istediğiniz aydınlatmayı tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde moda olan tezgah veya masaya uzanan endüstriyel avizeler sarı ışık kullanımı için iyi bir alternatif olacaktır. Mutfağınızda mobilya içlerinde veya duvarda nişleriniz varsa mutlaka spot ışık ile bu alanları değerlendirmenizi öneririz.

2016 İdeal Mutfak Dekorasyon Resimleri.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html