Erkeklerde Depresyon

Erkeklerde Depresyon
4 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 640 kez okundu.

Erkeklerde Depresyon

 

Erkeklerde-Depresyon

Aslında bir çok topluma göre daha çok kadınların erkeklere göre daha çok depresyona girdiği, depresyonu daha bunalımlı geçirildiği söylenir ancak sanılanın aksine erkeklerde sıklıkla depresyona girerler ama erkeklerin depresyonu deneyimleme ve yaşama biçimi kadınlarınkine göre farklılıklar gösterir. Kadın depresyon anında duygu ve düşüncelerini genellikle rahat bir biçimde ifade edebilir. Öncelikle toplumun anlayışı nedeniyle problemlerini görmekte ve bunun için destek almakta oldukça dirençliler. Hiç böyle bir problemleri yokmuş gibi davranmayı tercih ederler. Bunun sonucunda da erkekler depresyon tabloları en yoğun hale geldiklerinde destek almayı kabul ederler.

Erkekler depresyonu duygusal olarak ifade etmekte oldukça isteksizler ve başarısızdırlar. Duygularını ifade edememeleri bu duyguları yaşamadıkları anlamına gelmiyor. Bunları ifade edememeleri hem erkeğin doğası gereğiyle hem de sosyo kültürel değerler nedeniyledir. Erkeklerde depresyonun dışa vurumu kadınların ki ile ortak özellikler taşımaktadır. İlginin yitimi bunlardan biridir. Eskiden severek yaptığı şeyleri depresyondayken yapmak istemezler. Erkeklerin en çok dile getirdikleri belirti yorgunluk ve bitkinliktir. İştah değişiklikleri , uyku bozuklukları, duygusal kısıtlılık yaşarlar. Erkeklerin depresyondayken dışa vurdukları en önemli tepki ise huzursuzluk, kızgınlık ve öfkedir. Erkekler destek almayı son aşamaya bıraktıkları için bu aşamada bazı risklere girerler. Genellikle genç ve yetişkin erkekler depresyondan kurtulmak amacıyla bütün enerjilerini işlerine vererek bu duruma bir çare arayışı içine girebilirler.  Daha riskli bir durum olan alkol ve maddenin kötüye kullanımı eğilimi ise depresyon anında artış gösterir ve erkekler kadınlara oranla daha çok meyillidirler.

Bunalım dönemlerinde kendilerini alkol veya uyuşturucu madde kullanarak yatıştırmaya çalışırlar.   Yapılan araştırmalara göre erkeklerin depresyona girmesinin nedeni iş hayatları, özellikle işsizlik ve geçim sıkıntıları olarak belirlenmiştir. Bir diğer problem ise ayrılıklar ve boşanmalardır. Ayrıca baba olmakta erkekler için büyük sorumluluk getirdiğinden dolayı depresyona girmelerinin önemli sebeplerindendir. Ağırlaşan depresyonlarda erkeklerdeki intihar girişimleri kadınlarınkinden 3 kat daha fazla ölümle sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle depresyonun erken farkedilmesi bunun için önemli tedbirler alınması önemlidir. Depresyon tedavilerinin de

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html