En Sık Yapılan Makyaj Hataları ve Çözümleri

En Sık Yapılan Makyaj Hataları ve Çözümleri
11 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.474 kez okundu.

En Sık Yapılan Makyaj Hataları ve Çözümleri

Hep güzel görünmek için makyaj yaparız. Peki ya yaptığımız makyaj bizi olduğumuzdan daha çirkin gösteriyorsa? Nasıl mı? Yazının devamına bir bakın.

Bazen istediğimiz sonuca bir türlü ulaşamayız. Bu da makyajı yanlış yapıyoruz demektir. Gece iyi uyuyamamış ya da genetik olarak göz altı problemlerimiz olabilir. Bunlardan kurtulma için elimizden geleni yaparız. Güzelliğimizi ön plana çıkarmaya çalışırız. Çirkinlikleri de geri plana atmak için çırpınırız. Ama bunları yapmanın da bazı incelik olduğunu bilmiyorsak bazı hatalar yapmış oluruz Peki neymiş bizim yaptığımız hatalar?

Allık Hatası: Allığı tüm yanaklara fazla fazla uygulamak.

Allık bizi sağlıklı ve zinde gösteren bir makyaj malzemesidir. Ancak bazı kadınların yanaklarında iki koyu çizgi halinde renkli şeritle geçtiğini görüyorum ve bunları karanlıkta sürdüklerini düşünüyorum. Ne kadar çok allık sürersem o kadar güzel olurum düşüncesine mi sahipler acaba? Bilemedim, yorumlayamadım da. Allığın yanağımızın hangi bölümlerine sürüleceği ile ilgili makyaj artistlerinin çeşitli önerileri olsa da bu karar aslında size ait.Bizim hata sandığımız bir şey onların yüzüne yakışmış ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamış olabilir. Herkesin kişisel fikri tabi. Tek sorun nereye süreceğiniz değil ne kadar süreceğinizdir. İstediğiniz alana sürün ancak lütfen abartmayın. Yüzümün iki yanına da ince uzun çizgi yapınca yüzümde ince görünüyor yanılgısına sakın kapılmayın.
Pudra Hatası: Ne kadar çok pudra sürersem cildim o kadar az yağlı durur.

Cildiniz bir ay çiçeği kadar yağlıysa bile tek katta fazla pudra sürmemelisiniz. Pudranızı kat kat sürmeniz ilerleyen saatlerde cildinizin de salgıladığı sebium yani yağ salgısı ile birleşerek kusmalar yapacaktır. Gözeneklere bu yoğunluk fazla gelecek ve onu atmak isteyecektir. Bu olayın sonucunda da katmanlı bir pastaya dönüşebilirsiniz. Bu şekilde kat kat pudra sürmek yerine bir çok uygun fiyatlı markanın yağ emici mendillerinden bulundurabilirsiniz. Eğer bunlardan yanınızda bulunmuyorsa tek katlı bir mendil ile cildinizin üzerine tampon ya da bas çek hareketleri ile cildinizin fazla yağını alabilirsiniz. Böylelikle yağlı cildinizin parlamasını engellemiş olursunuz. Yani demem o ki ne kadar az pudra o kadar pürüzsüz duran bir cilt. Gün içinde cildinizin yağlanma korkusundan uzaklaşarak kat kat pudra sürmekten vazgeçin.

Bronz ya da Beyaz Yüz Hatası : Ne kadar koyu fondöten sürersem o kadar bronz gözükürüm ya da tam tersi olan ne kadar açık sürersem o kadar beyaz gözükürüm.

Bronz görünmek istediğimiz zamanlar oluyor. Hele ki o yaz tatile gidememiş ve bir güzel yanmamışsak… Bunun için kullanılan makyaj malzemeleri piyasada bol bir şekilde mevcut. Ancak bunları kullanırken dikkat etmemiz gereken kurallar var. Tenimizi olduğundan daha koyu göstermek yani bronz görünmek istiyorsak seçeceğimiz fondöten cilt rengimizden en fazla 2 ton koyu olmalıdır. Ki kendi fikrimce 1.5 ton en ideal ve doğal duranıdır. Doğru fondöteni seçtikten sonra da bir hataya daha düşmemek adına bu koyu rengi tüm yüzünüze, boynunuza ve hatta saç modelinize bağlı olarak saç diplerinize ve kulaklarınıza da uygulayın.
Kapatıcı Rengi Seçimi ve Kullanımı Hatası: Kapatıcı aydınlatmak içinde kullanılır. Gözaltı morluklarımı aydınlatmak için beyaz kullanmalıyım.

Kapatıcının amacı kapatmaktır aydınlatmak değil. Aydınlatma işlemleri için özel ürünler zaten satılmaktadır. Bir malzemeyle tüm işimiz hallolsun para harcamayalım diye düşünüp rezil olmamıza da gerek yok bence. Çünkü çok uygun fiyata aydınlatıcılarda mevcut. Eğer göz altı morluklarımız varsa öncelikle bunun sebebinin ne olduğunu araştırmalı ardından da ona göre bir süreçte yol almalıyız. Eğer gözaltı problemleriniz genetik ve tedavisi mümkün değilse kozmetikten yararlanma zamanı gelmiş demektir. Renklerin zıtlıklarından yararlanarak bu morluklardan kurtulabiliriz. Mor rengi karşıt rengi sarılar ya da turunculardır. Beyaz değildir. Bu yüzden göz altı morluklarınızı beyaz ya da krem renkli kapatıcılarla kapatmayın. Onların yerine sarı alt tonlu ya da şeftali renklerinde kapatıcılar kullanın. Çok açık renkler kullanmak hataları daha belirgin hale getirir. Bu renkleri seçerken ten renginizi de göz önünde bulundurun.

Dudak Kalemi Sürme Hatası: Dudaklarımı büyük göstermek için dudak çizgimizin dışından çizmeliyiz.

Dudaklarınızı büyük göstermek için öncelikle bir kapatıcıyla nötrleyip ardından dudak kaleminizle dudak çizginizin hizasında geçmelisiniz. Kesinlikle dışına taşırmaya çalışmayın. Üst dudağınızın ortasındaki bir yere aydınlatıcı ya da beyaz bir far sürmeniz ışığı yansıtarak dudaklarınızın büyük, durgun durmasını sağlayacaktır.

Yukarı da verilen tavsiyelere uygun makyaj yaptığınız sürece var olan güzelliğinizi daha da ön plana çıkarmanız mümkün. Ancak aksi takdirde etrafımızdakilerin kaçarak ulaştığı kişilerden olmamız da kaçınılmaz olur.
Güzellikle kalın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html