Çiçekli Oya Örnekleri

Çiçekli Oya Örnekleri
14 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 812 kez okundu.

Çiçekli Oya Örnekleri

 

cicekli-oya-ornekleri

Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamamızı sağlayan bir örnek de eskiden annelerimizin el emeği göz nuru döktüğü el işi ürünlerin makine yapımına dönüştüğüyle görmek mümkündür. Özellikle de bayanların eski zamanlarda kullandığı yazma şeklindeki başörtülerinin kenarlarına yaptıkları oyalar en güzel şeylerdir. Bu oyaları yapmak asında çok zor değildir. Evimizde bizimde yapabileceğimiz bu oyaların yapımı hakkında birçok şey söyleyebiliriz. Kullandığımız naylon ip ile istediğimiz oya modellerini kolayca yapabiliriz. Daha sonra yazmaların ya da havlu kenarlarına tığ yardımı ile monte ederek güzel işler ortaya çıkarmış oluruz. Seveceğimiz bu oyalarda en çok tercih edilen çiçekli oyalar çok güzel görünmesinin yanı sıra yapımı da oldukça kolaydır aslında.

El emeği göz nurunun sonuçları Bildiğimiz gibi eskiden annelerimiz ya da gelinlik yaşına gelmiş kızların boş zamanlarında el emeği gösterdikleri oyaları yapmak güzel sonuçlar vermektedir. Her insanın yapabileceği bu oyaları yapmak için gereken ipi tuhafiyeler den bularak yapmaya başlayabiliriz. Ayrıca gelin çeyizlerinde bulunması gereken bu oyalı yazmaların son yıllarda pek değeri kalmasa da günümüzde önemli yere sahiptir. Bu birbirinden güzel oyalı yazmaların yapım aşamaları fotoğraf şeklinde anlaşılır bir şekilde gösterimi sayesinde herkes boş zamanlarını değerlendirebilir. Zorlanmadan yapılacak oya örneklerini internet sayesinde zorlanmadan bulduğumuzu bilmeniz gerekir. Bu konuda herhangi gibi zorlukla karşılaşan kişinin altta yorumlar kısmından da bilenlerden yardım alacağı için hemen öğrenmesi mümkündür.

Tesettürlü bayanların hoşuna gidecek bir hediye Günümüzde bayanların çok fazla tesettür kullandığı bu zamanlarda normal bir arkadaşımıza hediye edeceğimiz oyalı yazma ile mutlu etmek güzel bir hareket olacaktır. Yazmaların kenarlarına tığ ile işlenen oyalar için genellikle çiçek desenli oyalar tercih edilmektedir. Bu çiçekli oyaları yapmak için ayıracağınız zamanın değeri kadar ortaya çıkan el işi de büyük önem verilmesi gereken bir hediye olacaktır. O yüzden hediye edilen kişinin özel olduğunu bu şekilde anlatmak en güzel yollardan biri olacaktır. Hızla gelişen dünyamız her zaman en kolay ve pratik yöntemleri denediği için bu gibi uğraş isteyen emekler bulmak artık çok zor. Yapım aşamalarında dikkat edilmesi gerekenler Yazma kenarlarına oya yapmak isteyen bayanların ilk başta kullanılan malzemeleri temin etmesi gerekir. Bu malzemeler tığ ve oya için kullanılan ip malzemelerinden oluşmaktadır. Oya yapılırken ipi tığ yardımıyla bazı işlemler doğrultusunda yazmaya ilikleriz. Bu ilikleme işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

• İlk olarak aldığımız yazmanın kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü tığ ile yapılan oya yapım sırasında büyük delikler açılabilir.

• Oyayı yaparken gevşek ya da çok sıkı yapmamalıyız. Normal gevşeklikte yaparak daha güzel görünmesini sağlayabiliriz.

• Kullanılan malzemelerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Yani kullandığımızın ipin kalınlığına göre tığ seçimi yaparak uyumsuz bir görüntü ortaya çıkarmaktan kaçınabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html