Bilgisayar Donanımı Nedir?

Bilgisayar Donanımı Nedir?
1 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.732 kez okundu.

Bilgisayar Donanımı Nedir?

Bilgisayar, kişisel ve işyeri kullanımında hemen her amaçla ve işlevde kullanılan bir donanımlar ve yazılımlar bütünüdür. Bir bilgisayar, yazılım adı verilen programlar, bir işletim sistemi ve donanımlardan oluşur.

Donanımlar, ‘iç donanım’ ve ‘dış donanım’ , ‘giriş donanımı’, ‘Çıkış donanımı’ olarak kabaca dörde ayrılır. Her bilgisayarda mutlaka donanım bulunur. En azından iç donanım bulunmak zorundadır. Bu donanımlar bilgisayarın hafızasını, ekranının çalışmasını, seslerin çalmasını, sistemin soğutulmasını gibi bir çok işlemi sağlar. Donanım, bilgisayarı fiziksel olarak meydana getiren parçalardır. Bilgisayarın her bir fiziksel parçası ayrı bir donanımdır.

İç Donanım: İç donanım, bilgisayarı fabrika çıkışı oluşturan parçalardır. Bilgisayarın kasası içerisinde yer alan parçalardır. Elbette bilgisayar satın alındıktan sonra da iç donanımına ekler yapılabilir. Özellikle masa üstü olarak bilinen PC’lerde (Personal Computer) bu çok daha mümkündür. Bir bilgisayarın satış fiyatını iç donanım özellikleri belirler. Bilgisayarın oyun, grafik, kişisel kullanım gibi kullanım amacına göre iç donanımlarda değişiklik gösterilir. Günümüzde daha kişisel bir bilgisayar oluşturmak için, kullanıcının tercihlerine göre ‘Toplama’ adı verilen bilgisayar oluşturulur. Burada amaç, kullanıcının istekleri doğrultusunda iç donanımları bir araya getirmektir. İç donanımlar için şu örnekler verilebilir; Giriş-çıkış kartı, Grafik kartı, Ses kartı, Modem kartı, Ağ kartı, TV kartı, Video montaj kartı, Ana kart, sabit disk, soğutma sistemleri (fan) vb. parçalar.
Dış donanım: İç donanımın tam tersi olarak düşünülebilir. Bilgisayara haricen kullanıcı tercihleri ve isteği doğrultusunda bağlanan parçalardır. Dış donanımlar kablo, bluetooth gibi sistemlerle bilgisayara bağlanır. Dış donanım, bilgisayarı kullanıcı için daha işlevsel, daha kullanışlı hale getirmek için vardır. Dış donanım olarak açıklanabilecek parçalar arasında, klavye, mause, joystick, tarayıcı, yazıcı, kamera, mikrofon, hoparlör, kulaklık, USB bellek, taşınabilir disk vb. sayılabilir.

Giriş Donanımı: Giriş donanımının temel işlevi bilgisayara veri girişini sağlayan cihazlardır. Dışarıdan bilgisayara ses, görüntü, yazılım, program, fotoğraf, video gibi verileri yüklemek için görev yaparlar.

Çıkış Donanımı: Giriş donanımının tersi bir uygulamayı gerçekleştirirler. Bilgisayardan veri çıkışını sağlarlar. Yazıcıya, harici depolama cihazına vb. veri göndermek gibi işlem yaparlar.

Kaynak: www.bizuckisiyiz.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni nesil bellona mobilya, istikbal mobilya modelleri Sayfa başına git
http://www.beyzaca.com/kneel/index.html